Obrabiarki CNC najczęściej są wykorzystywane w przemyśle drzewnym i stalowym. Bez ich pomocy trudno obecnie wyobrazić sobie wytwarzanie i precyzyjne docinanie niewielkich elementów na masową skalę. Jak działają obrabiarki CNC, jakie mają zastosowanie oraz na czym polega obsługa maszyn CNC? Wyjaśniamy.
Maszyna CNC – co to jest i jak działa?
Obrabiarki, zwane też maszynami CNC (Computerized Numerical Control), to zaawansowane technologicznie urządzenia, sterowane numerycznie. Technologia, która została w nich zastosowana, umożliwia precyzyjne wycinanie elementów z takich materiałów, jak metal, drewno czy tworzywa sztuczne.
Obrabiarki są zintegrowane z komputerowym systemem sterującym, dzięki któremu można je odpowiednio programować. W procesie powstawania poszczególnych elementów z wykorzystaniem obrabiarek sterowanych numerycznie wykorzystywane są komputerowe programy projektowe, takie jak CAD. Gotowy projekt przetwarzany zostaje na plan sterowania maszyny (CAM), a następnie wykonany przez fizyczną obrabiarkę.
System sterujący maszyny CNC wykorzystuje mikrokomputer do kontrolowania procesu wytwarzania elementów. W ten sposób możliwe jest precyzyjne zaplanowanie oraz wykonanie poszczególnych etapów produkcji. Jednak zanim będzie można przystąpić do wycinania, konieczne jest napisanie odpowiedniego programu. To zadanie spoczywa na operatorze CNC, który programuje maszynę na podstawie dokumentacji wykonawczej. Wprowadzane polecenia zawierają informacje na temat kształtu, wymiarów oraz tekstury danego elementu.
Wszystkie czynności i operacje przeprowadzane są w obrębie określonego układu współrzędnych. Proces obróbki kontrolowany jest za pomocą czujników. Dzięki temu możliwe jest zachowanie wysokiej precyzji podczas obróbki.
Do czego służą maszyny CNC?
Obrabiarki sterowane numerycznie posiadają wiele zastosowań. Maszyny CNC służą przede wszystkim do prac obróbkowych. Wykorzystuje się je do toczenia, frezowania, czy wiercenia. Za pomocą obrabiarek CNC przeprowadza się również wycinanie laserowe lub gięcie blach.
Dużą zaletą obrabiarek sterowanych numerycznie jest możliwość obróbki elementów wykonanych z różnych tworzyw. Duża wszechstronność obrabiarek CNC sprawia, że wykorzystywane są na bardzo szeroką skalę w przemyśle maszynowym, motoryzacyjnym, czy w budownictwie.
Dzięki możliwości uzyskania powtarzalnych serii elementów o skomplikowanych detalach, dużej dokładności oraz wysokiej jakości, obrabiarki CNC mogą znacząco wpłynąć na poprawę wydajności produkcji w firmie.
Zalety obrabiarek CNC dla przemysłu
Ogromną zaletą obróbki z wykorzystaniem maszyn sterowanych numerycznie jest możliwość wytworzenia dużej ilości elementów w stosunkowo krótkim czasie. Programowanie zadań oraz kontrolowanie produkcji na każdym etapie pozwala na zminimalizowanie strat materiałowych.
Oszczędność materiału oraz skrócenie czasu produkcji w szerszej perspektywie wpływa na większe zyski przedsiębiorstwa, a także na poprawę jakości prac obróbkowych.
Generalizując, głównymi zaletami obrabiarek CNC są:
- Możliwość precyzyjnej obróbki elementów;
- Krótki czas realizacji zleceń oraz wysoka wydajność procesu produkcji;
- Minimalne straty materiałowe, a co za tym idzie oszczędność kosztów produkcji;
- Możliwość stworzenia całej serii powtarzalnych oraz skomplikowanych detali.
- Uzyskanie wysokich standardów jakościowych elementów, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii w procesie toczenia oraz szlifowania.
Mimo zaawansowanej automatyzacji procesu obróbki, obrabiarki CNC wymagają obsługi wykwalifikowanych operatorów. Istotna jest dobra znajomość konkretnego programu i umiejętność wprowadzenia odpowiednich parametrów technologicznych.
Obsługa maszyn CNC wymaga bardzo dobrej znajomości specjalistycznych programów do obróbki CAD/CAM. Certyfikat operatora CNC można zdobyć podczas specjalnych kursów przygotowawczych do zawodu.