Frezowanie CNC to precyzyjna obróbka materiałów skrawaniem wykonywany przy użyciu frezarki. Całym procesem steruje komputer, który jest zintegrowany ze sterującą częścią obrabiarki. Rozwijając definicję – CNC (Computerized Numerical Control) wskazuje na komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznymi. Czy jest opłacalne? Jakie są koszty frezowania tą metodą?
Frezowanie CNC – najważniejsze informacje
Frezowanie CNC charakteryzuje się niepowtarzalną precyzją oraz powtarzalnością wykonywanych elementów. To powoduje, że proces ten jest obecnie jednym z najbardziej popularnych i najchętniej wybieranych procesów modelowania materiałów. Stosuje się go przede wszystkim w produkcji wieloseryjnej, w szczególności w przemyśle motoryzacyjnym, maszynowym oraz lotniczym.
Powszechnie wyróżnia się frezowanie swobodne, niepełne oraz pełne. Pierwszy rodzaj, zwany również jednostronnym, określa proces, w ramach którego powstaje zaledwie jedna powierzchnia.
Frezowanie niepełne, inaczej dwustronne, charakteryzuje się tym, że powstają dwie obrobione powierzchnie. Natomiast ostatnie już – frezowanie pełne, określane mianem trójstronnego, powoduje, że w jego efekcie powstają aż trzy obrobione powierzchnie. Ile zatem kosztuje usługa frezowania CNC?
Materiał obróbki, jako jeden z głównych czynników wpływających na cenę
Koszty obróbki są uzależnione od wielu czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę cechy fizyczne obrabianego materiału – jego rodzaj, grubość czy też długość linii frezowania. Istnieje szereg materiałów nadających się do frezowania przy pomocy sterowania CNC, chociażby takich jak PCV, MDF, MPB, HPL, plexi, dibond lub drewno.
Frezowanie w drewnie przebiega całkiem inaczej niż w płycie HPL. Co do zasady, droższa jest obróbka twardszych materiałów, ponieważ ich frezowanie jest o wiele trudniejsze. To oznacza, że najbardziej kosztowne jest frezowanie w takich materiałach jak: miedź, aluminium, mosiądz i cyna. W takich okolicznościach do ceny, obowiązującej przy materiałach miękkich, należy doliczyć od 3 zł do 10 zł. Można więc stwierdzić, że ogólny koszt obróbki rośnie wraz z grubością materiału, a co za tym idzie – projekt w 3D będzie dużo kosztowniejszy niż w 2D. Dużo zależy również od tego, czy materiał został dostarczony bezpośrednio od klienta, czy kupowany w ramach wykonywanej usługi.
Czas realizacji a cena frezowania CNC
Kolejnym ważnym aspektem, który ma wpływ na wartość zamówienia, jest czas jego realizacji. Choć jedną z największych zalet frezowania CNC jest krótki czas produkcji, duży wpływ wywiera złożoność oczekiwanych kształtów. Dlatego cena jest uzależniona od indywidualnego projektu – im jest bardziej czasochłonny i skomplikowany, tym więcej wyniesie koszt jego realizacji. Jest to w pełni zrozumiałe, biorąc pod uwagę ilość czasu niezbędnego do stworzenia satysfakcjonujących efektów.
Ważną rolę odgrywają detale. Drobne elementy wymagają większej precyzji oraz zaangażowania, co podnosi cenę. Zdarza się przy tym, że projekt zakłada lakierownie bądź nadruk UV. Wtedy do całkowitego wykonania usługi, niezbędne jest użycie specjalistycznego sprzętu oraz maszyn, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Wielkość zamówienia a cena frezowania CNC
Ważnym aspektem jest również wielkość złożonego zamówienia. Sam proces frezowania CNC jest powtarzalny, co wpływa na korzyść zamawiającego. Maszyna, która zostanie raz ustawiona i przystosowana do konkretnej realizacji, może obrabiać dany materiał będący na takim samym ustawieniu bardzo wiele razy. Wynika stąd prosty wniosek — im więcej takich samych produktów zamówisz, tym mniej zapłacić za cięcie, które automatycznie staje się tańsze.
Wybór wykonawcy
Poza powyższymi czynnikami wpływającymi na cenę należy wyróżnić również indywidualność wykonawców. Każda firma ma swój własny cennik, czas realizacji oraz pozostałe wytyczne, których przestrzega. Dlatego przed samym podjęciem decyzji o wyborze konkretnego producenta, warto zapoznać się z jej cennikiem, a niekiedy nawet udać się na wstępną wycenę. Nierzadko jednak firmy podają ceny orientacyjne i oferują pewnego rodzaju zniżki na większe zamówienia.