Park maszyn – automaty tokarskie CNC

Automaty tokarskie CNC grają główną rolę w każdym przedsiębiorstwie zajmującym się usługami CNC. Podczas obróbki skrawaniem to właśnie zaawansowany technologicznie park maszynowy ma największy wpływ na jakość, precyzję oraz tempo pracy.

Dzięki nowoczesnym maszynom CNC możliwa jest szybka realizacja projektów nawet najbardziej skomplikowanych detali, i to przy zachowaniu najwyższej jakości obróbki.

W naszej firmie wykorzystujemy 12 automatów tokarskich sterowanych numerycznie oraz jedną frezarkę. Są to maszyny pochodzące od najlepszych producentów, wykorzystujące nowoczesne technologie do obróbki metalu.

Automaty tokarskie – maszyny

Nie da się przeprowadzać profesjonalnego frezowania czy toczenia bez odpowiednich maszyn. W przypadku toczenia korzysta się z nowoczesnych automatów tokarskich, które najczęściej służą do produkcji masowej. Dzięki takim automatom można uzyskiwać produkty o najróżniejszych kształtach w celu dostosowania do potrzeb klientów.

Wiele osób nie widzi różnic między urządzeniami takimi jak tokarki CNC czy automaty tokarskie. Jednak różnice są widoczne gołym okiem. Automaty tokarskie dzielą się na dwa rodzaje:

  • automaty jednowrzecionowe,
  • automaty wielowrzecionowe.

Różnice między tymi dwoma rodzajami automatów są widoczne nawet dla laików.

Rodzaje automatów jednowrzecionowych

Automaty tokarskie CNC w wersji jednowrzecionowej mogą zaś dzielić się na rewolwerowe oraz wzdłużne. Trwałe prowadnice znajdujące się w tych urządzeniach pozwalają na stabilną pracę oraz precyzyjne skrawanie podczas obróbki. Automat tokarski CNC w wersji rewolwerowej od razu obrabia cały wsadzany pręt i jest to obróbka krótka. Automaty z głowicą rewolwerową są wykorzystywane bardzo często do precyzyjnej obróbki poprzez skrawanie.

W przypadku automatów tokarskich CNC w wersji wzdłużnej dokonuje się obróbki długiej. W tym przypadku maszyny zapewniają stabilną pozycję wrzeciona głównego przy wykonywaniu jednocześnie ruchu obrotowego oraz wzdłużnego.

Zalety automatów wielowrzecionowych

W przypadku automatów wielowrzecionowych frezowanie odbywa się na dużą skalę. W tym wypadku maszyna, jaką jest tokarka pozwala na obróbkę dużej ilości materiałów w tym samym czasie. Taka duża wydajność wpływa na zwiększone zastosowanie takiej maszyny. Tokarki CNC, a dokładniej mówiąc automat tokarski jest wyposażony w bęben integrujący.

Wydajność automatów wielowrzecionowych jest też ściśle związana z łożyskowaniem wrzecion przedmiotowych, które znajdują się wewnątrz urządzenia we wspomnianym bębnie integrującym. Takie rozwiązania sprawiają, że automat tokarski jest urządzeniem, które może wykonywać wiele procesów przy jednej obróbce materiału. Wystarczy po prostu wcisnąć enter na maszynie.

Co wyróżnia nowoczesne automaty do obróbki skrawaniem?

Jeśli mielibyśmy wyróżnić najważniejsze zalety automatów przeznaczonych do toczenia to zdecydowanie trzeba wymienić jedną istotną zaletę. Chodzi o powtarzalność. W tych urządzeniach możemy ustawić raz jakieś określone parametry i później na ich podstawie będzie można wytarzać wiele takich samych przedmiotów.

Na rynku dostępnych jest wiele automatów tokarskich przeznaczonych do obróbki skrawaniem. Przed ich zakupem trzeba by było zadać sobie pytanie, do czego zamierzamy ich używać.

Popularność automatów do obróbki skrawaniem rośnie tak bardzo, że coraz większa liczba przedsiębiorców wybiera te urządzenia do swoich firm.

Zastanawiasz się, czy wybrać automaty, czy też samą tokarkę?

Wybierz ekspertów, którzy doradzą Ci w tej kwestii i wyjaśnią, dlaczego powinieneś zainwestować właśnie w to urządzenie.

 

Tokarki przeznaczone do zadań specjalnych

Od urządzeń, jakimi są tokarki CNC wymaga się niezawodnej pracy, ale także wielozadaniowości. Tokarka nie może skupiać się jedynie na jednym rodzaju prac. Tokarka CNC powinna radzić sobie z obróbką pręta i dopracowaniem detali zarówno w przypadku otworów gładkich jak i gwintowanych.

Tokarka musi pozwalać na łatwą regulację, aby wytworzyć produkt o pożądanej średnicy i o właściwych rozmiarach. Automat tokarski do obróbki metali również powinien dawać takie możliwości.

Używane przez nas tokarki pozwalają nie tylko na toczenie, ale także na wiercenie czy frezowanie. Często wiercenie odbywa się równocześnie podczas obróbki detali na tym samym produkcie.

Intuicyjne sterowanie daje efekty

Sterowanie numeryczne w obrabiarkach CNC to naprawdę duże ułatwienie. Wciskając enter na takich maszynach można rozpocząć proces twórczy, którego efekty szybko dostrzeżemy.

Zwracając uwagę na cechy urządzenia, którego używamy do obrabiana nie sposób nie zauważyć tego jak szybki jest to typ. Nie ma znaczenia, w czym toczymy i czy materiał ma grubość 32 mm czy jeszcze więcej a nasze urządzenia świetnie sobie z tym zadaniem poradzą.

Nie tylko toczenie

Najnowocześniejsze urządzenia, jakimi dysponujemy nie skupiają się na jednym zadaniu. Oprócz toczenia materiału można również przeprowadzić fachowe wiercenie. Po ustawieniu wszystkich najważniejszych parametrów wystarczy jedynie wcisnąć przycisk enter. Nasze urządzenia samoczynnie przystąpią do pracy i zajmą się tym co im zleciliśmy.

Wiercenie, które wykonuje nasz automat tokarski jest niezwykle precyzyjne. Wykorzystywany przez nas typ automatu tokarskiego chodzi niezwykle płynnie.

Czy tokarki obrabiają jedynie metal?

Z obrabiarkami CNC najczęściej kojarzona jest obróbka metali. Jednak trzeba wiedzieć, że istnieją także nowoczesne tokarki, które używa się na co dzień do materiałów o mniejszej twardości. Duże jest zainteresowanie tokarkami do drewna.

Wiele nowoczesnych tokarek do drewna potrafi jednocześnie pracować aż nad trzema produktami. Taki sprzęt sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku seryjnej produkcji. W urządzeniach tokarskich do obróbki drewna zdecydowanie dłużej utrzymuje się dobry stan noży i innych części mających kontakt z obrabianym materiałem.

automaty tokarskie Star SR32 typ JN

Automat tokarski SR32 typ JN 

Star SR32 typ JN należy do automatów tokarskich CNC z przesuwnym wrzeciennikiem. Został on zaprojektowany z myślą o bardziej ekonomicznej produkcji części toczonych w zakresie dużych średnic. SR-32JN jest wersją automatu tokarskiego SR-32J, który posiada stały wrzeciennik. Model JN wykorzystuje sprawdzone zalety maszyny Star także w przypadku toczenia konwencjonalnego. Jest narzędziem równie wszechstronnym i cechującym się wysoką prędkością, co tokarki z głowicami przesuwnymi, przy czym nie wymaga zastosowania tulei prowadzącej. Wyróżnia się dużą wydajnością ze względu na lepsze wykorzystanie surowca. SR-32JN umożliwia m.in. wiercenie kątowe, wiercenie głębokich otworów czy walcowanie gwintów.

Maks. średnica -Ø 32 mm

Automat tokarski SR-32J II typ B

Stanowi kolejne unowocześnienie serii SR-32, sprawdzonych wszechstronnych obrabiarek.
Najważniejsze właściwości użytkowe tego automatu tokarskiego CNC z przesuwnym wrzeciennikiem obejmują elastyczne przezbrojenie modelu obrabiarki z przesuwnym wrzeciennikiem na tokarkę ze stałym wrzeciennikiem oraz 8 narzędzi napędzanych do obróbki od tyłu z osią Y2.

Wyróżnia się dużą wydajnością ze względu na lepsze wykorzystanie surowca. SR-32JN umożliwia m.in. wiercenie kątowe, wiercenie głębokich otworów czy walcowanie gwintów.

Maks. średnica -Ø 32 mm

automaty tokarskie Star SR10J

Automat tokarski Star SR10J

    Kompaktowa obrabiarka w dużej rodzinie! Automat tokarski CNC z przesuwnym wrzeciennikiem Star SR-10J jest kompaktowy, szybki i bardzo wydajny. Ustanawia on nowe standardy w dziedzinie obróbki skrawaniem CNC dla detali o średnicy do 10mm i oferuje użytkownikowi liczne zalety obróbki, które nie są normalnie dostępne w tym zakresie średnicy.  Duża wydajność, małe zewnętrzne wymiary i wysoki poziom standardowego wyposażenia zapewniają elastyczną produkcję Twoich detali.

Maksymalna średnica-  Ø 10 mm.

automaty tokarskie cnc

Automat tokarski Star SR-20J

Star SR-20J jest następcą sprawdzonego automatu tokarskiego SR-20R II – posiada przy tym większą moc oraz dodatkowe możliwości obróbki skrawaniem. W nowszej wersji maszyny zaprojektowano lepszą konstrukcję, poprawiono także jej ergonomiczność. Maszyna posiada aż 30 narzędzi skrawających, umożliwiających wiercenie poprzeczne, frezowanie, rowkowanie czy głębokie wiercenie. Star SR-20J posiada też niezależne wrzeciono pomocnicze i kontrolę współrzędnych biegunowych.

Maksymalna średnica- Ø 20 mm

automaty tokarskie

Automat tokarski Star ECAS-32T

Star ECAS-32T należy do automatów tokarskich CNC, zapewniających świetne osiągi w przypadku komponentów wymagających największej precyzji, stosowanych w takich sektorach, jak przemysł lotniczy czy medyczny. Dzięki dwóm głowicom oraz obszernej przestrzeni roboczej pozwala na osiągnięcie najwyższej precyzji przy równoczesnym krótkim czasie realizacji. Z pomocą star ECAS-32T można osiągnąć świetną jakość elementów, wykonywanych z materiałów różnego typu.

Maksymalna średnica- Ø 32 mm

automaty tokarskie cnc

Automat tokarski Star SR-23

Star SR-23 – posiada dużą moc oraz dodatkowe możliwości obróbki skrawaniem. W nowszej wersji maszyny zaprojektowano lepszą konstrukcję, poprawiono także jej ergonomiczność. Maszyna posiada aż 30 narzędzi skrawających, umożliwiających wiercenie poprzeczne, frezowanie, rowkowanie czy głębokie wiercenie. Star SR-20J posiada też niezależne wrzeciono pomocnicze i kontrolę współrzędnych biegunowych.

Maksymalna średnica- Ø 23 mm

Zapraszamy do kontaktu

Jeśli masz jakieś pytania, bądź chcesz dowiedzieć się więcej, możesz do nas zadzwonić lub napisać e-mail. Odpowiemy na każde pytania.